Zaburzenia osobowości – kiedy udać się do psychoterapeuty?

Podobnie jak i nasze ciało, także umysł czasem potrafi płatać nam "figle". Jeżeli czujemy, że coś jest nie tak i że mamy trudności w normalnym funkcjonowaniu, warto zastanowić się nad wizytą u psychologa. Na jakie cechy osobowości powinniśmy zwrócić uwagę? Jakie stany i samopoczucie są znakiem, że warto poradzić się specjalisty?

rozmowa

1. Zaburzenia osobowości - co to jest?

2. Objawy zaburzeń osobowości - jak wyglądają?

3. Kiedy udać się do psychoterapeuty?

 

Zaburzenia osobowości - co to jest?

Chociaż każdy człowiek raz na jakiś czas boryka się z trudnościami, ma lepsze i gorsze cechy charakteru czy też łatwiej bądź ciężej znosi niecodzienne sytuacje, czasem wykształcamy w sobie zestaw cech osobowości, które trwale wpływają na nasze funkcjonowanie i utrudniają nierzadko życie wśród innych ludzi. Zaburzenia osobowości często dają o sobie znać już w wieku nastoletnim, jednak ze względu na dynamikę procesu dojrzewania można je przeoczyć. Co do zasady wyróżniamy trzy grupy zaburzeń osobowości:

  • typ A: osobowość schizotypowa, paranoiczna i schizoidalna;
  • typ B: osobowość narcystyczna, antyspołeczna, z pogranicza;
  • typ C: osobowość zależna, unikająca, obsesyjno-kompulsyjna.

 

Objawy zaburzeń osobowości - jak wyglądają?

Objawy zaburzenia osobowości są bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju samego problemu. Z innymi problemami będzie zmagać się osoba borykająca się ze schizofrenią, a z innymi taka, która wykazuje cechy antyspołeczne. Możemy jednak rozważyć konsultację z psychologiem w sytuacji, gdy borykamy się z nadmierną drażliwością, jesteśmy bardzo nerwowi, kompulsywni, a także gdy mamy problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji z innymi osobami. Trudności w utrzymaniu przez dłużej jednej pracy, działanie na swoją własną szkodę czy permanentnie obniżony nastrój również są powodem, dla którego warto poradzić się specjalisty.

 

Kiedy udać się do psychoterapeuty?

Pierwszą rzeczą, jaką warto wiedzieć o psychologu jest to, że nie powinniśmy wstydzić się ani bać kontaktu z nim. Pamiętajmy, że tak samo, jak idziemy do lekarza z problemami i chorobami ciała, tak samo psychoterapia Wrocław jest lekiem dla naszego umysłu i nie ma w tym nic złego, że staramy się znaleźć pomoc. Do specjalisty warto wybrać się w sytuacji, gdy zauważamy u siebie podobne, destrukcyjne cechy, ale również wtedy gdy mamy trudny okres w życiu lub cierpimy na permanentne i długotrwałe obniżenie nastroju. Dzięki wizycie w gabinecie psychologa mamy nie tylko możliwość porozmawiania z kimś o swoich problemach, ale również dostajemy szansę na uporanie się z nimi raz a dobrze.

undefined